Soma Kömürü

Soma Kömürü 600 milyon ton görünür rezerv ve yıllık 10 milyon ton üretim miktarı 4000-6000k.cal/kg ortalama ile başta Manisa ili Soma ilçesi olmak üzere Türkiye ekonomisine önemli miktarda katma değer yaratmaktadır. ( Kaynak E.L.İ )

Soma kömürü Manisa'nın Soma ilçesi sınırlarında çıkartılan bir linyit kömürüdür. Bundan dolayı bulunduğu bölgenin adını almıştır. Soma kömürünün çoğunluğu Cenkyeri bölgesinden çıkartılmaktadır. Ege Linyitleri İşletmesinin bu bölgede olan Dereköy, Işıklar, Eynez tesisleri en yüksek kapasiteli üretim yapan ocaklardır. Devlete ait Ege Linyitleri İşletmesinin açık maden ocaklarının yanında Yeni Anadolu Madencilik, İmbat Madencilik, Fernas Madencilik, Polyak Eynez Madencilik, Demir Export gibi özel madencilik şirketlerinin de bu bölgede yeraltı kömür ocakları vardır.

T.K.İ. Ege Linyitleri’nin ağırlıkta olmak üzere ürettiği Soma kömürü; yerli kömürler arasında en iyi kaliteye sahip linyit kömürüdür. Soma kömürünün en iyisi olarak bilinen kısrak dere kömürünün enerji değeri 4800 - 5500 kaloridir. Bu kalitenin nedeni Soma’da bulunan kömür havzalarının büyük rezervlerde, yüksek kalori, düşük kül ve kükürt oranlarına sahip olmasıdır. Ege Linyitleri sahasında yüksek kapasiteli lavvar (yıkama) tesisleriyle kömürler taş, kist ve çamur gibi yabancı maddelerden arındırılarak saf kömür olarak piyasaya sunulmaktadır. Aynı zamanda bu kalitenin diğer bir nedeni de kömürdeki yüksek uçucu oranı nedeniyle kolay tutuşması ve soba-kazanlarda uzun saatler kömürün uyumasıdır. Bu uyuma sayesinde akşam saatlerinde kapatılan soba uyku haline geçer ve sabah açıldığında yanmaya tekrar devam eder. Böylece soma kömürü tekrar tutuşturma istemez.

T.K.İ. Ege Linyitlerinin üretimi olan Soma kömürlerinin cinsleri genel olarak sanayi ve ısınma kömürleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Isınma kömürlerinde Soma +18 Torba Soma Kömürünün Satışı Yapılmaktadır. Bu kömür 25kg'lık kırmızı şeridi olan beyaz torba içerisine torbalanmaktadır. Torbaların üst ortasında ELİ logosu mevcuttur. Sanayi kömürlerinde ise ELİ Soma Toz ve Fındık kömür üretimi yapmaktadır.

Firmamız Mustafa Kömürcülük Soma Kömür Firması Olarak Orijinal, Kaliteli ve Yüksek Enerji Değerine Sahip Soma Kömürünün Satışını En Uygun Fiyat Politikasıyla Yapmaktadır.